Ajándékba kaptam meg Horváth Balázs, A közelség varázsa című könyvét, melyre valószínűleg soha nem adtam volna ki ennyi pénzt, mert elég rémisztő ára van, de kiolvasás után egyértelműen megéri a pénzét. A címből sejthető, hogy a közelfotózásról, makrózásról szól ez az igen tartalmas kiadvány. Bő háromszáz oldalon ismerteti a szerző a technikai hátteret és rengeteg nagy méretű fotóval gyakorlatban is bemutatja, hogyan működik az imént leírt módszer. Persze nem kell attól félni, hogy csak egy képes albumot kap a vásárló a pénzéért. Hatalmas mennyiségű szakmai tudásanyaghoz jut a könyvtől az, aki végigrágja magát a néhol kicsit száraz szövegen. Ez persze nem a szerző hibája, ez a könyv már nem a "most vettem először gépet a kezembe" szintű olvasóknak való, az alapvető elméleti tudást már feltételezi a könyv, úgy érzem épp nekem íródott, mivel rengeteget tanultam belőle, viszonylag kevés olyan dolgot olvastam amit már tudtam.
A könyv fejezetei a makrózás különböző területeit boncolgatják. Először megismerkedünk a helyes felszereléssel és annak működésével, de már egy magasabb szinten, mint az eddigi fotós könyveimben. Nem kevés matekkal is bombázza az olvasót, ami lehet, hogy elveszi néhányak kedvét az egész könyvtől, de én még erősen benne vagyok az egyetem által a matek tanulásban, szóval túléltem és sokat tanultam belőle. Külön fejezetet szentelt a szerző, a spéci makrós felszerelések bemutatására és azok helyes használatára, mint például közgyűrűk, előtét lencsék, fordítók és vakuk.
Az illusztrációk egytől-egyig kiváló fotók, minden képhez tartozik EXIF infó és kb. a harmadukhoz tartozik néhány sornyi háttérinfó a kép készítéséről. Nagyon nagy élmény volt végig olvasni a kötetet, sok új ismeretet szereztem, sok eddig bizonytalan témát helyre tett a fejemben ez a könyv, minden fotózást tanulgatónak ajánlom!